kolmapäev, september 14, 2016

Tsahkna tahab tõsta pensioniiga 70. eluaastani aastani!


Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna (IRL) soovib aastaks 2040 tõsta pensioniea 70. eluaastani ning siduda esimese samba pension lahku palgast ning panna see suhtesse tööstaažiga.
Sotsiaalministeeriumi ettepanek on tõsta pensioniiga 2040. aastaks 70 eluaastani ja sealt edasi siduda see oodatava eluaega, nii et kui oodatav eluiga pikeneb, kasvab automaatselt ka pensioniiga ja vastupidi, rääkis Tsahkna pressibriifingul.
Margus Tsahkna teeb neljapäeval valitsuse kabinetinõupidamisel ettepaneku kaotada tulevikus soodustingimustel vanaduspensionid, lisaks kaoksid üldiselt kaitseväelaste, politseinike ja prokuröride eripensionid, ent praegustel eripensioni saajatel ja teenistujatel see säilib.
Tulevikus kaoksid soodustingimustel vanaduspensionid nii rasketes töötingimustes töötanuile kui inimestele, kes ei suuda enam teatud kutsealadel töötada.
Sooduspensionile säiliks õigus neil, kes on omandanud sooduspensioniks vajaliku staaži selleks hetkeks, kui võimalik tulevane seadusemuudatus jõustuks ning kes lähevad pensionile enne 2040. aastat. Samuti saavad seda inimesed, kel oleks muudatuse jõustumisel omandatud pool staažist, kes omandavad ka ülejäänud osa staažist ja lähevad pensionile enne 2040. aastat, rääkis Tsahkna pressibriifingul.
Ta märkis, et sooduspensionid võimaldavad pensionile minna viis kuni kümme, ent kohati ka koguni 25 aastat enne üldist pensioniiga. Nii varases eas inimestele pensioni maksmine viib tööealised inimesed tööturult eemale.
Praeguse seaduse järgi makstakse sooduspensione inimestele, kes on töötanud 10 kuni 12,5 aastat tervistkahjustavates või rasketes tingimustes – näiteks metsa väljaveo autojuhina, töödejuhatajana või keevitajana. Koguni 20 kuni 25 aastat varem saavad inimesed pensionile minna kutsealadel, millega kaasneb erialase töövõime kaotus või vähenemine, näiteks lendurid ja baleriinid.
Sotsiaalministeeriumi hinnangul tuleks aga nendele inimestele, kes ei suuda enam ühel erialal töötada, pakkuda tasuta ümberõpet ning leida neile mõni muu sobiv töökoht. Kui aga inimese töövõime on langenud, tuleks pakkuda abi just selle alusel.
Samuti võivad sooduspensionid tekitada illusiooni, justkui saaks nendega hüvitada tööl kahjustunud tervise. Sotsiaalministeeriumi hinnangul peaks tegelikkuses aga töökohad ja töötingimused muutuma ohutuks ning see on ka töökeskkonna ohutuse nõuete eesmärk.
Tsahkna tutvustab ettepanekuid sooduspensionite korra kaotamiseks neljapäeval toimuval kabinetinõupidamisel. Seejärel valmib eelnõu väljatöötamiskavatsus, sellele võib omakorda järgneda eelnõu, mis seejärel võib saada seaduseks.
Lisaks soovib Tsahkna tulevikus ära kaotada ka politseinike, kaitseväelaste ja prokuröride eripensionid.
Ettepaneku järgi asenduks politseinike ja kaitseväelaste eripension riigi sissemaksetega kolmandasse pensionisambasse. Prokuröridel aga tõuseks palk lihtsalt praegu – sarnaselt kohtunike eripensioni reformile, mis leidis aset mõned aastad tagasi.
Tsahkna rääkis BNS-ile, et politseinike ja kaitseväelaste eest kolmandasse sambasse panustamine oleks enam-vähem samas suurusjärgus eripensionite mahuga, ent juhtuks varem, kui need inimesed alles töötavad. Samuti aitaks muudatus tema hinnangul elavdada kolmanda samba turgu, mis praegu on väike ning konkurentsivaene.
Sotsiaalministeeriumi hinnangul on eripensionite reformimine vajalik muuhulgas seetõttu, et kuigi need loodi algselt personalipoliitilise meetmena, näitavad uuringud, et motivaatorina teenistusse asumisel on need teiste seas alles kuuendal kohal.

2 kommentaari:

  1. Tubi,Tsahkna !Laku edasi !Miks siis mitte 100 aastani?


    VastaKustuta
  2. kuidas saab üks minister olla nii rumal?...
    hull! siis jäävad needki noored töötuks kes praegu töötavad... isegi nõukogude liit ei saanud hakkama, et tõsta pensioniiga... see on parempoolsete mõningate rootslaste soov olnud, mis pole läbi läinud ja rumalale tshknale on keegi selle ette söötnud ja see muidugi kohe kopeerib... penisoniea tõus tekitab ühiskonnas kohutava tööpuuduse ja isegi majanduse kokku kukkumise... sest väga suur osa nooremast põlvkonnast ei saa tööd ega raha... ning peab ehk tööd alustama alles kui ta on 30 - 40 aastane, siis on juba hilja... töö kui selline peab vanemalt generatsioonilt minema üle sujuvalt, balanseeritult...
    vastupidi, tuleb kaasaegses ühiskonnas pensioniiga tugevalt kahandada ja inimesed lubama varakult pensionile, et ruumi teha nooremale generatsioonile... pealegi tuleb ka muuta üldse tööaaegasid ja töönädala pikkust lühendada.... pensioneid tuleb vähendada nendele, kellel need lubamatult kõrged! tulemas on ka revolutsiooniline aeg, kus üldse inimestel pole enam järgi palju töökohti, seoses, robotiseerimisega, elektroniseerimise ja muuga... kaasaegses ühiskonnas ei pea olema töö enam peamise tähtsusega ega hoopiski riik mingi töölaager, kus inimene töötab seni kuni sureb ja osa on töötud, kuni surmani... margus tshakna on tõepoolest piiratud mõtlemiega ja kohati lausa rohkem kui vanamoodne! kas tsahkna ise oleks nõus töötama 70, eluaastani?, samas kui ta poeg oleks töötu?
    kuidas saab üks minister olla nii rumal?...

    VastaKustuta

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.